24.8 C
Warszawa
21 maja, 2024
TOP 10

TOP Lista 10 największych parków narodowych na świecie

TOP Lista 10 największych parków narodowych na świecie

Parki Narodowe. Kiedy myślimy o naturalnym pięknie i dziewiczych krajobrazach, parki narodowe są często pierwszymi miejscami, które przychodzą nam na myśl. Te obszary chronione są niezbędne dla zachowania różnorodnych ekosystemów naszej planety, zapewniając schronienie niezliczonym gatunkom roślin i zwierząt. Od wysokich gór po rozległe lasy i rozległe pustynie, parki narodowe oferują niesamowite możliwości eksploracji i przygody.

W tym artykule przyjrzymy się 10 największym parkom narodowym na świecie, z których każdy oferuje wyjątkowe wrażenia i przygodę. Podamy również powierzchnię parku narodowego w km2.

O parkach narodowych na świecie

Parki narodowe to obszary chronione wyznaczone przez rządy w celu ochrony naturalnych krajobrazów, ekosystemów i dzikiej przyrody dla przyszłych pokoleń. Parki te służą jako raje dla różnorodności biologicznej, badań naukowych i rekreacji na świeżym powietrzu. Na całym świecie wiele krajów utworzyło parki narodowe, aby chronić swoje dziedzictwo naturalne i promować ochronę środowiska. Każdy park jest wyjątkowy i oferuje odwiedzającym możliwość odkrywania różnorodnych ekosystemów, od bujnych lasów deszczowych i wysokich gór po rozległe pustynie i dziewicze wybrzeża. Niektóre znane przykłady obejmują Park Narodowy Yellowstone w Stanach Zjednoczonych, Park Narodowy Serengeti w Tanzanii, Park Narodowy Banff w Kanadzie i Park Narodowy Krugera w Republice Południowej Afryki.

Lista 10 największych parków narodowych na świecie

Listę 10 największych parków na świecie znajduje się w poniższej tabeli wraz z ich krajami i obszarami:

Ranga

Parki Narodowe

Kraj

Powierzchnia (km²)

1

Park Narodowy Północno-Wschodniej Grenlandii

Grenlandia

972 000
2

Park Narodowy Kavir

Iran

89286
3

Park Narodowy Quttinirpaaq

Kanada

37775
4

Park Narodowy Namib-Naukluft

Namibia

49768
5

Wrangle – Park Narodowy Św. Eliasza

Stany Zjednoczone

37 000
6

Centralny rezerwat dzikich zwierząt Kalahari

Botswana

52 800
7

Park Narodowy Bawoła Leśnego

Kanada

44807
8

Morski Park Narodowy Papahānaumokuākea

Stany Zjednoczone

36 700
9

Park Morski Wielkiej Rafy Koralowej

Australia

34870
10

Park Narodowy i Rezerwat Kluane

Kanada

22013

Największy park narodowy na świecie – północno-wschodnia Grenlandia

Park Narodowy Północno-Wschodniej Grenlandii, położony w północno-wschodniej części Grenlandii, jest największym parkiem narodowym na świecie, zajmującym powierzchnię ponad 972 000 kilometrów kwadratowych. To ogromny, odległy obszar, który uwielbiają miłośnicy przyrody. Park oferuje wspaniałe krajobrazy, szeroką gamę dzikiej przyrody i fascynującą historię kulturową.

 • Park Narodowy Północno-Wschodniej Grenlandii został utworzony w 1974 r., a oficjalnie stał się parkiem narodowym w 1988 r. Jego głównym celem jest ochrona niezwykłej dzikiej przyrody Arktyki i wszystkich żyjących na niej stworzeń. Ponadto posiada specjalny tytuł uznania przez UNESCO za rezerwat biosfery , co pokazuje jego znaczenie w równoważeniu ochrony przyrody i zrównoważonego życia.
 • Park położony jest pomiędzy 74°N a 83°N szerokości geograficznej północnej, co czyni go jednym z najbardziej wysuniętych na północ parków na świecie. Większość z nich pokryta jest lodem, a masywna pokrywa lodowa Grenlandii zajmuje około 85% powierzchni. Ale to coś więcej niż tylko lód! Znajdziesz góry, lodowce, fiordy i rzeki rozsiane po całym parku. Ze względu na ruch lodu krajobraz stale się zmienia, a lodowce wycinają doliny, kaniony i ciekawe formacje skalne, dzięki czemu jest to stale rozwijające się i zapierające dech w piersiach miejsce do zwiedzania.

Drugi co do wielkości park narodowy na świecie – Park Narodowy Kavir

Park Narodowy Kavir, zajmujący powierzchnię 89 286 kilometrów kwadratowych, jest drugim co do wielkości parkiem narodowym na świecie. Park ten, położony w centralnych pustynnych regionach Iranu, słynie z rozległych słonych równin, wydm i skalistych gór. Jest także domem dla niektórych z najrzadszych gatunków, takich jak gepard azjatycki, niedźwiedź czarny azjatycki i gazela wola.

 • Park narodowy został założony w 1982 roku w celu ochrony środowiska naturalnego w środkowej części Iranu. W 1976 roku otrzymał dodatkowe wyróżnienie od UNESCO, zyskując tytuł rezerwatu biosfery ze względu na różnorodne krajobrazy i znaczenie dla ekologii.
 • Park Narodowy Kavir położony jest w samym sercu środkowego pustynnego płaskowyżu Iranu, wokół którego górują potężne góry Karkas i Rig-e-Jenn. Park podzielony jest na dwie części: Północny Kavir i Południowy Kavir, oddzielone ogromną pustynią solną zwaną Dasht-e-Kavir. Na północy znajdziesz postrzępione, puste góry, podczas gdy południe szczyci się bogactwem różnorodnego życia roślinnego i zwierzęcego.
 • W Parku Narodowym Kavir odkryjesz ponad 600 rodzajów roślin, od krzewów i ziół po drzewa. Wśród nich są specjalne, takie jak pistacje, migdały, dzikie figi i palmy daktylowe. Różne krajobrazy parku są także domem dla wielu zwierząt, takich jak lamparty perskie, dzikie kozy, wilki, lisy i gazele. Miłośnicy ptaków również będą zachwyceni, ponieważ park ten zamieszkuje ponad 100 gatunków ptaków, w tym majestatyczne orły, sępy i sokoły.

Trzeci co do wielkości park narodowy na świecie – Park Narodowy Quttinirpaaq

Park Narodowy Quttinirpaaq, położony na północnym krańcu kanadyjskiej wyspy Ellesmere, zajmuje powierzchnię 37 775 kilometrów kwadratowych. Park ten słynie z arktycznych krajobrazów, w tym lodowców, gór i pustyń polarnych. Jest także domem dla różnych gatunków dzikich zwierząt, takich jak woły piżmowe, wilki polarne i niedźwiedzie polarne.

 • Park Narodowy Quttinirpaaq to mieszanka różnych krajobrazów, takich jak lodowce, czapy lodowe, góry, doliny i tundra.
 • Posiada jedną z największych czap lodowych w Ameryce Północnej, zajmującą około 14% powierzchni parku.
 • Dobrze się tu żyją zwierzęta, z ponad 200 gatunkami ptaków, takimi jak sowy śnieżne, sokoły wędrowne i żyrfały. Na lądzie i w wodzie znajdziesz lisy polarne, woły piżmowe, karibu, niedźwiedzie polarne i narwale.
 • Będąc nad kołem podbiegunowym, odwiedzający mogą zobaczyć niesamowity widok słońca o północy, co czyni go naprawdę wyjątkowym przeżyciem.

Czwarty co do wielkości park narodowy na świecie – Park Namib-Naukluft

Park Narodowy Namib-Naukluft zajmuje powierzchnię 49 768 kilometrów kwadratowych i jest czwartym co do wielkości parkiem narodowym na świecie. Jest on położony jest na pustyni Namib w Namibii i słynie z zapierających dech w piersiach krajobrazów i różnorodnej dzikiej przyrody. Park jest domem dla kilku gatunków antylop, w tym gemsbok i springbok, a także nieuchwytnych słoni przystosowanych do pustyni.

 • Park Narodowy Namib-Naukluft istnieje od 1907 roku, co czyni go jednym z najstarszych i największych parków w Afryce. Leży na pustyni Namib, jednej z najstarszych pustyń na świecie, i rozciąga się na części wybrzeża Namibii oraz na pobliskie obszary.
 • Jego nazwa „Namib” oznacza „rozległe miejsce” w lokalnym języku Nama i jest to trafna nazwa, biorąc pod uwagę rozległe krajobrazy i bogatą różnorodność ekosystemów.
 • Pustynia Namib, duża część parku narodowego, słynie z imponujących czerwonych wydm, które mogą osiągać wysokość do 300 metrów.
 • W miejscu zwanym Sossusvlei na terenie parku znajdziesz jedne z najwyższych wydm na świecie, osiągające wysokość około 400 metrów.
 • Oprócz imponujących wydm, w parku znajdują się inne ciekawe atrakcje, takie jak równiny solne, skaliste góry, głębokie kaniony i szeroko otwarte łąki.

Piąty co do wielkości park narodowy na świecie – Wrangle-Park Narodowy Św. Eliasza

Wrangell-St. Park Narodowy i Rezerwat Elias to największy park narodowy w Stanach Zjednoczonych, zajmujący powierzchnię 37 000 kilometrów kwadratowych. W tym parku na Alasce znajdują się spektakularne szczyty, w tym góra St. Elias, która ma ponad 5000 metrów wysokości. Jest także domem dla różnych gatunków dzikich zwierząt, takich jak niedźwiedzie grizzly, wilki i karibu.

 • Park Narodowy St. Elias został utworzony w 1978 roku na mocy ustawy o ochronie gruntów o znaczeniu narodowym na Alasce. Celem tej ustawy było zachowanie bezpieczeństwa środowiska naturalnego i dzikiej przyrody na tym obszarze.
 • Park słynie z urozmaiconego krajobrazu, który obejmuje lodowce, jeziora, lasy i regiony przybrzeżne.
 • Rozciąga się wzdłuż 250 mil wybrzeża wzdłuż Zatoki Alaski, co czyni go popularnym miejscem dla zwierząt morskich, takich jak foki, lwy morskie i wieloryby.
 • Wewnątrz parku wznoszą się wysokie Góry Wrangell, w których znajduje się dziewięć z 16 najwyższych szczytów w Stanach Zjednoczonych.

Szósty co do wielkości park narodowy na świecie – rezerwat dzikich zwierząt Central Kalahari

park

Rezerwat Central Kalahari Game Reserve, zajmujący powierzchnię 52 800 kilometrów kwadratowych, jest największym parkiem narodowym w Botswanie i szóstym co do wielkości na świecie.

 • Centralny rezerwat dzikich zwierząt Kalahari utworzono w 1961 r. w celu ochrony tradycyjnego ojczyzny ludu San, zwanego także Buszmenami. Ci ludzie to jedna z najstarszych rdzennych grup Afryki, żyjąca na tym obszarze od ponad 20 000 lat. Rezerwat nie jest przeznaczony tylko dla dzikiej przyrody; podtrzymuje także dziedzictwo kulturowe ludu San, który głęboko ceni tę ziemię.
 • Jednak w ostatnim czasie parkowi zagrażały projekty górnicze i turystyczne. Skłoniło to lokalne społeczności i organizacje do wzmożenia wysiłków na rzecz ochrony przyrody. W 2008 roku rząd Botswany powiększył park o kolejne 8 000 kilometrów kwadratowych, podkreślając jego kluczową rolę w zachowaniu różnorodności biologicznej.

TOP Lista 10 największych parków narodowych na świecie

Siódmy co do wielkości park narodowy na świecie – Park Narodowy Wood Buffalo

Park Narodowy Wood Buffalo, położony na Terytoriach Północno-Zachodnich Kanady, zajmuje powierzchnię 44 807 kilometrów kwadratowych. Jest domem dla największego zachowanego stada dzikich żubrów na świecie, liczącego ponad 5000 osobników. Park oferuje również różnorodne krajobrazy, w tym równiny solne, lasy borealne i tereny podmokłe.

 • Park Narodowy Wood Buffalo utworzono już w 1922 roku w celu ochrony ostatniej grupy żubrów w Kanadzie. Znajduje się w północnej Albercie i rozciąga się na południową część Terytoriów Północno-Zachodnich. Cechą szczególną tego parku jest różnorodna mieszanka siedlisk, w tym lasów borealnych, terenów podmokłych i łąk, które żyją obok siebie.
 • Wiele osób odwiedza parki narodowe, aby zobaczyć dziką przyrodę z bliska, a Park Narodowy Wood Buffalo Cię nie zawiedzie. Znajdziesz tu ponad 200 gatunków ptaków, 47 gatunków ssaków i 18 gatunków ryb, które nazywają ten park domem.
 • Park Narodowy Wood Buffalo to nie tylko rezerwat dzikiej przyrody; jest również przesiąknięty historią kultury. Rdzenni mieszkańcy Dene i Métis żyją tu od tysięcy lat, głęboko związani z ziemią. Nadal przestrzegają swoich tradycyjnych zwyczajów, zachowując przy życiu swoje dziedzictwo. Park ten jest żywym świadectwem ochrony kultury.

Ósmy co do wielkości park narodowy na świecie – Morski Park Papahānaumokuākea

Morski pomnik narodowy Papahānaumokuākea to nie tylko największy park narodowy w Stanach Zjednoczonych, ale także największy morski obszar chroniony na świecie. Park ten, zajmujący powierzchnię 36 700 kilometrów kwadratowych, znajduje się na północno-zachodnich Wyspach Hawajskich i jest domem dla ponad 7 000 gatunków morskich.

 • Działalność Papahānaumokuākea rozpoczęła się w 2006 r., kiedy prezydent George W. Bush uczynił ją oficjalnym pomnikiem narodowym.
 • W 2010 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a w 2016 roku prezydent Barack Obama nie tylko go powiększył, ale także oficjalnie nazwał morskim parkiem narodowym.
 • To wyjątkowe miejsce jest domem dla ponad 7000 gatunków morskich, w tym niektórych zagrożonych, takich jak żółwie zielone, mniszki hawajskie i albatrosy Laysan. I wierz lub nie, ale żyje tu ponad 14 milionów ptaków morskich, co czyni go jedną z największych kolonii ptaków morskich na świecie.

Dziewiąty co do wielkości park narodowy na świecie – Park Morski Wielkiej Rafy Koralowej

Park Morski Wielkiej Rafy Koralowej to największy na świecie system raf koralowych, zajmujący powierzchnię 34 870 kilometrów kwadratowych. Park ten, położony u wybrzeży Australii, jest nie tylko wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ale także jest domem dla różnorodnych form życia morskiego, w tym żółwi morskich, rekinów i ponad 1500 gatunków ryb.

 • Park Morski Wielkiej Rafy Koralowej został utworzony w 1975 roku, aby chronić i chronić unikalny ekosystem Wielkiej Rafy Koralowej.
 • Jest ogromny, zajmuje powierzchnię 344 400 kilometrów kwadratowych – jest większy od Wielkiej Brytanii i mniej więcej o połowę mniejszy od Teksasu.
 • W 1981 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ponieważ jest tak ważny zarówno pod względem kulturowym, jak i przyrodniczym.
 • Ten park narodowy jest domem dla ponad 1500 gatunków ryb, 400 gatunków koralowców i wielu innych stworzeń morskich. Ponadto jest to kluczowe miejsce, w którym rozmnażają się zagrożone gatunki, takie jak żółwie, krowy morskie i humbaki.

Dziesiąty co do wielkości park na świecie – Park i Rezerwat Kluane

Park Narodowy i Rezerwat Kluane położony jest na terytorium kanadyjskiego Jukonu i zajmuje powierzchnię 22 013 kilometrów kwadratowych. Park ten słynie z oszałamiających szczytów górskich i lodowców i jest domem dla różnych gatunków dzikich zwierząt, takich jak wilki, niedźwiedzie grizzly i owce Dall.

 • Park Narodowy Kluane utworzono w 1976 r., a powiększono go w 1993 r., kiedy dodano do niego części Gór Św. Eliasza i pasm Alsek. Graniczy z parkami na Alasce, w USA i Kolumbii Brytyjskiej, co czyni go częścią większego obszaru chronionego.
 • Nazwa parku pochodzi od Mount Logan, najwyższego szczytu Kanady, który znajduje się w jego granicach.
 • Krajobraz tutaj ukazuje potęgę natury. Posiada jedne z najwyższych szczytów w Ameryce Północnej, takie jak Mount Logan, Mount St. Elias i Mount Lucania. I nie zapomnij o ogromnym lodowcu Kaskawulsh, największym niepolarnym polu lodowym na świecie, zajmującym powierzchnię ponad 20 000 kilometrów kwadratowych.
 • Pogoda w Parku Narodowym Kluane może być ekstremalna. Zimy są długie i mroźne, a temperatury spadają nawet do -50°C (-58°F). Lata są krótkie i łagodne, ze średnią temperaturą około 20°C (68°F). Pada dużo śniegu, każdego roku spada ponad 200 cm (80 cali).

Zostaw swój głos

Related posts

TOP 10 perfumy damskie

Marek Pasturczak

Top 10 najpiękniejszych kobiet świata 2024

Marek Pasturczak

TOP 10 komputerów gamingowych

Marek Pasturczak

Top 10 zapachów dla mężczyzn

Marek Pasturczak

TOP 10 Najlepsze marki obuwia dziecięcego

Marek Pasturczak

Dodaj Komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić lepszą wygodę użytkowania. Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas wszystkich plików cookie zgodnie z warunkami naszej polityki plików cookie. Akceptuj Polityka Prywatności

Nie pamiętasz hasła?

Wpisze dane Twojego konta, a my wyślemy Ci link, przy pomocy którego będziesz mógł zresetować hasło.

Link do zmiany hasła jest nieprawidłowy lub wygasł.

Zaloguj się

Polityka Prywatności

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.